Pokud jste někdy potřebovali nafotit Váš dům ať už za účelem prodeje, přidáním fotky do rodinného alba nebo úplně z jiného důvodu, dáte mi za pravdu, že tak jednoduché to nebylo. Špatně provedená fotografie může domu nelichotivě ubrat na kráse, zdůraznit jeho chyby a při prodeji odradit případné zájemce o koupi. Rad jak prostřednictvím fotky udělat z chaloupky na kuří nožce honosné letní sídlo existuje několik.

foto

1. Budiž světlo!

Základní a nejdůležitější pravidlo při jakémkoliv focení je dobré světlo. V exteriérech máme výhodu přirozeného světla v podobě slunce. Pokud nám ale počasí moc nepřeje, můžeme využít moderní techniky v podobě nejrůznějších režimů blesků, kterými fotoaparáty disponují či vyhrát si poté s fotkou ve Photoshopu.

2. Vzdálenost – čím blíž, tím líp

Pravděpodobnost nekvalitní fotografie roste geometrickou řadou spolu se vzdáleností od objektu. Takže se nebojte přijít blíž. Věřte, že nikomu se pak nebude chtít studovat fotku s lupou v ruce. Pokud se v okolí domu nachází park nebo jiná zeleň, nezapomeňte ji do hledáčku zahrnout.

3. Podceňování stativu

Stativ je podle mnohých odborníku v praxi nepostradatelná pomůcka při focení statických objektů, který zaručuje kvalitu a ostrost fotky. Dodnes převládá mylné přesvědčení, že pomocí stativu fotí jenom profesionálové. To už dávno není pravdou, stále přibývá amatérských fotografů, kteří mají tu trpělivost posadit fotoaparát do stativu a najít tu dokonalou polohu a ještě dokonalejší nasvícení, které udělají i z amatérského snímku profi záznam.

4. Zázrak ISO

ISO vyjadřuje citlivost digitálního čipu na světlo. Stručně a jednoduše, čím nižší hodnota ISO, tím kvalitnější a hlavně ostřejší fotografie bude. Odborníci ale radí, že právě v případě ISA je na místě jednotlivé „prahy bolesti“ fotoaparátu vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud už teď víte, že na tohle nemáte nervy, můžete využít služeb profesionálního fotografa, který za nemalou almužnu Váš domek se značkovým stativem, ve správné vzdálenosti a při odborně stanoveném ISU vyfotí.

Čtěte dále: